U szczytu zamkowych schodów wisi Meluzyna, XIX-wieczna rzeźba, postać kobiety z ogonem węża pokrytym łuską, na ramionach ma płetwy a na brzuchu kartusz, do pleców przyczepione ma skrzydła z rogów jelenia, a wszystko to zawieszone na łańcuchach i sznurze o ciekawych i przydatnych dla nas właściwościach…
Meluzyna przepowiada nam bowiem pogodę.
Potrafi w ciągu dnia obrócić się o 180 stopni, kiedy patrzy w stronę dużego okna, mówi nam, że zbliża się deszcz, więc widoki najlepiej podziwiać przez szybę pozostając w domu, a kiedy jej twarz zwrócona jest w stronę schodów i drzwi, spokojnie można zaplanować wyjście do ogrodu.
Legenda z XIV wieku
Meluzyna wychodząc za mąż, kazała złożyć swojemu małżonkowi obietnicę, że nigdy nie będzie próbował zobaczyć jej w sobotę – w przeciwnym razie na jego ród miało spaść nieszczęście. Mąż nie dotrzymał obietnicy i kiedy Meluzyna w sobotę brała kąpiel, zajrzał do łazienki. Okazało się, że od pasa w dół jej ciało miało formę wężowego ogona. Przerażony mąż początkowo przemilczał to, co zobaczył. Wkrótce jednak odkrycie tajemnicy ściągnęło na jego rodzinę zapowiadane nieszczęścia w postaci wewnętrznych waśni. Nie mógł już wtedy powstrzymać się od czynienia wyrzutów żonie. Urażona Meluzyna rzuciła się z okna, a w powietrzu zamieniła się w skrzydlatego węża.

Kategorie: Zamek Górka

Facebook